Czy malowanie twarzy jest bezpieczne?

Malowanie twarzy jest jedną z ulubionych atrakcji dzieci w wieku przedszkolnym oraz nieco starszych. Dzięki kolorowym farbkom milusińscy mogą zmienić się w postać z bajki lub w dowolnego zwierzaka. Czy popularna zabawa jest bezpieczna dla dzieci?

Markowe farby gwarancją bezpieczeństwa dzieci

Kilka lat temu sanepid ostrzegał przed zabawą w malowanie buziek u dzieci. Okazało się, że na rynek trafiły farbki do twarzy produkowane w Chinach, w których składzie znajdywały się szkodliwe substancje. Zestawy do malowania twarzy dostępne na bazarkach nie posiadały certyfikatów potwierdzających bezpieczeństwo ich użytkowania. Dodatkowo zdarzało się, że w ich składzie znajdywały metale ciężkie, P-fenylodiamina oraz uczulające substancje.

Obecnie z rynku polskiego wycofano niebezpieczne farbki do twarzy, dzięki czemu malowanie buziek jest nieszkodliwe. Co więcej, animatorzy organizujący atrakcje dla dzieci na festynach czy urodzinach korzystają wyłącznie z renomowanych, atestowanych farb. Wielu z nich dodatkowo testuje wszystkie produkty na sobie, sprawdzając, czy skóra dobrze je toleruje.