zarowki energooszczedne na tle nieba i chmur

Czy żarówki energooszczędne są faktycznie oszczędne?

Pytanie postawione w tytule może dziwić. Żarówki energooszczędne jak sama nazwa wskazuje powinny być oszczędne. Wiele osób zastanawia się jednak czy nie jest to wyłącznie chwyt marketingowy. Na szczęście okazuje się, że nie, o czym przeczytacie za chwilę.

Żarówki energooszczędne a zwykłe

Żarówki żarnikowe, czyli zwykłe oraz żarówki energooszczędne łączy cel działania, ale sposób już się znaczącą różni. Pierwsze do wytwarzania światła wykorzystują wolframowy żarnik, ,który rozgrzewa się pod wpływem prądu, natomiast żarówki energooszczędne działają dzięki wyładowaniom jarzeniowym, w trakcie których wytwarza się promieniowanie UV, a następnie zamieniane jest ono na światło widzialne.

Ile oszczędzamy?

Klasyczne żarówki do działania potrzebowały cztery razy więcej prądu niż ich odpowiedniki energooszczędne. Co to oznacza w praktyce? Zamiast 40W zwykłej żarówki można kupić 8 W żarówkę energooszczędną, by uzyskać ten sam stopień oświetlenia. Nie można także zapomnieć o tym, że żarówki energooszczędne są o wiele bardziej trwałe i wytrzymałe, dlatego wymieniamy je o wiele rzadziej. Oczywiście są one nieco droższe niż zwykłe egzemplarze, ale ta inwestycja zwraca się z nawiązką. Warto kupować je w sprawdzonych miejscach, w których znajdziemy ogromny wybór żarówek, w różnych cenach i mocach. Wszystko w jednym w miejscu!

Kupując żarówki energooszczędne działasz korzystnie nie tylko dla portfela, ale także dla planety. Warto zatem zdecydować się na ich zakup.