energia wiatraki

Czy zielona energia z wiatru jest opłacalna?

Obecnie dużą popularnością cieszy się zielona energia pozyskiwana z paneli słonecznych. Jest to oczywiście korzystny trend, który przyczynia się do odchodzenia od konwencjonalnych i szkodliwych źródeł pozyskiwania prądu. Istnieje jednak nieco mniej rozpowszechniona alternatywa paneli, a są to wiatraki prądotwórcze. Warto dowiedzieć się, na czym polegają takie urządzenia i czy są one opłacalne.

Energia wiatrowa dla domu

Schemat działania zarówno wielkich wiatraków jak i tych małych, przydomowych jest ten sam. Siła wiatru napędza śmigła, a energia ta przekazywana jest do generatora. Generator ten wytwarza prąd, który następnie jest wykorzystywany lub też można go zmagazynować. Tak prosta zasada działania kontrastuje z nieco bardziej skomplikowanymi zasadami stawiania takich elektrowni. W tym wypadku najlepiej zgłosić się do obecnego dostawcy prądu, który wyjaśni co potrzeba, by podpisać należytą umowę. Warto tylko wiedzieć, że w niektórych przypadkach, by legalnie postawić wiatrak prądotwórczy wymagane będzie pozwolenie na budowę. Dotyczyć to będzie głównie instalacji powyżej 3 metrów ponad dachem budynku oraz gdy wiatrak będzie stał wolno na działce, bez umocowania w istniejących już budowlach. Nie są to może zbyt duże przeszkody, a korzyści, jakie daje zielona energia z wiatru, całkowicie je przesłaniają. Więcej informacji znajdziecie tutaj: energia dla domu.

Czy warto inwestować w wiatraki do domu?

Wiatraki prądotwórcze niewątpliwie są idealną inwestycją, gdy buduje się z nich dużą farmę na morzu, ale sprawdzają się one także w domu. Jeśli chodzi o koszty zakupu i montażu przydomowej elektrowni wiatrowej, to dużo tu zależy od jej mocy. Najczęściej montuje się instalacje o mocy od 3 do 10 kW. Przedział cenowy takiego sprzętu może być różny i zmienia się on z czasem, ale przyjąć można, że dla podanego wcześniej przedziału ceny zaczynają się od około 20 tys. zł, a kończą się na około 80 tys. zł. Warto jeszcze wspomnieć, że koszta takiego przedsięwzięcia mogą przynajmniej częściowo się zwrócić, dzięki dofinansowaniom, których warunki również dynamicznie się zmieniają. Jednak głównym czynnikiem, od którego zależy opłacalność instalacji, jest natężenie wiatru. Oczywiście różni się ono w zależności od rejonu, dlatego przed zakupem należy się upewnić, że warunki, w których zamierzone zostało postawić elektrownie, są odpowiednie. Przykładowymi miejscami w Polsce, gdzie zielona energia z wiatru będzie najbardziej opłacalna, są okolice:

  • Gdańska
  • Warszawy
  • Łodzi
  • Koszalina
  • Poznania
  • Ełku.

Warto również zobaczyć powiązane artykuły:

Elektrownie przydomowe najlepiej sprawdzają się za miastem więc wszelkie mniejsze miejscowości w pobliżu wyżej podanych, będą odpowiednie. W tych rejonach opłacalność wiatraków będzie największa.