błona bębenkowa sprawdzenie

Czym jest błonka bębenkowa?

Błona bębenkowa jest to część ucha, która oddziela ucho środkowe od zewnętrznego przewodu słuchowego. Pomimo tego, że jest niezwykle delikatne pełni szereg ważnych funkcji, o których nie sposób jest nie wspomnieć. Czym jest błona bębenkowa? Jakie funkcje pełni?

Kilka słów o błonie bębenkowej

Jak już wspominaliśmy, błona bębenkowa zbudowana jest z bardzo delikatnych, ale również elastycznych tkanek. Obecna jest zarówno w jednym, jak i drugim uchu. Należy wspomnieć jednocześnie, że jej najważniejszą funkcją jest przetwarzanie fal dźwiękowych. To właśnie błona bębenkowa umożliwia nam słyszenie. Jednak nawet najmniejsze uszkodzenie skutecznie uniemożliwia poprawne słyszenie. Jak więc może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej? W tym przypadku możliwości jest kilka:

  • infekcje, które wywołują obrzęk,
  • infekcje, które wywołują zaczerwienienie,
  • gromadzenie się wydzieliny w uchu, przez co membrana może być narażona dodatkowy i zbyt duży opór.

Pęknięcie błony bębenkowej

Niejednokrotnie zdarza się, że błona bębenkowa może pęknąć. Zwykle powodem są wszelkiego rodzaju mechaniczne, jak np. przebicie jej ostrym narzędziem czy przedostanie się przewodu słuchowego ciała obcego. Zdecydowanie więcej informacji zarówno na temat błony bębenkowej, jak i chorób usznych znajdziesz na stronie internetowej geers.pl. To doskonały moment, aby dowiedzieć się, jakie objawy może wywoływać uszkodzona błona bębenkowa. Zwykle podczas uszkodzenia towarzyszy:

  • nagły, ale bardzo silny i uporczywy ból ucha;
  • całkowita utrata słuchu lub niedosłuch. O przyczynach niedosłuchu pisaliśmy tutaj.
  • wrażenie piszczenia lub wiatru w uszach,
  • krwawienie z ucha,
  • bóle i zawroty głowy.

Nie sposób nie wspomnieć jednocześnie, że błona bębenkowa doskonale radzi sobie z samodzielną regeneracją. W związku z tym pęknięcia urazy są w stanie wygoić sie w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy. W tym okresie niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja uszu. Ta powinna skupiać się przede wszystkim na uniknięciu moczenia pękniętej lub nadwyrężonej błony bębenkowej.