Dlaczego warto stosować szyby na ekrany dotykowe telefonów?

Serwis telefonów podejmuje się naprawy stłuczonych i uszkodzonych czy porysowanych ekranów w nowoczesnych smartfonach. Są one czułe na wpływ czynników mechanicznych. Warto je zabezpieczyć, aby później naprawa telefonu nie pociągnęła za sobą wysokich kosztów. Ekran smartfona, jest podatny na zarysowania i uszkodzenia. Niektóre urządzenia posiadają fabryczne zabezpieczenia w postaci solidnego szkła, ale nie zawsze tak jest. Warto kupić sobie osobno szkło hartowane na telefon. Jakie i jak je nakleić?

Zwykła szybka czy szkło hartowane?

Popularnym sposobem na zabezpieczenie ekranu dotykowego telefonu komórkowego przed różnymi uszczerbkami jest zastosowanie na nim szkła. Ma ono szansę na zamortyzowanie uderzenia, kiedy na przykład telefon wypadnie nam z ręki na podłogę. Okaże się przydatny, kiedy nosimy go luźno w torebce i jest narażony na zarysowanie chociażby kluczami lub innymi elementami o ostrych krawędziach.

Mamy przy tym do wyboru zwykłe szkło na ekran, które jest zdecydowanie tańszą opcją, oraz szkło hartowane – droższe, ale kilkukrotnie bardziej wytrzymałe od zwykłego szkła. Należy szukać przy tym w sklepach i serwisach naprawy telefonów szkieł hartowanych z oznaczeniem 9H. Nie da się ich po prostu zarysować ostrym narzędziem. Oczywiście, nie oznacza to, że takie szkło nigdy nie popęka, ale ryzyko jest przy tym zdecydowanie mniejsze niż przy zwykłej szybie.

Stopnie twardości szkła

Każdy serwis telefonów zalecać będzie wybór szkła hartowanego na swój ekran dotykowy smartfona, z oznaczeniem 9H. W ten sposób oznacza się stopień zabezpieczenia szkieł hartowanych według skali twardości Mohsa: Racjonalnym wyborem przy kupowaniu szkła hartowanego na telefon będzie wybór szkła z oznaczeniem twardości H8 lub H9, ponieważ produkty te są niezwykle odporne na zarysowania.

A może folia na telefon?

Niedrogie, powszechnie dostępne folie ochronne na wyświetlacz telefonu, były stosowane nagminnie jeszcze kilka lat temu. Serwisy telefonów dziś nie zalecają ich użycia, skłaniając się do używania szkła hartowanego. Folia na telefon jest tania – można ją kupić nawet za kilka złotych. Jest dostosowana do konkretnego modelu smartfona. Folie markowe są droższe, ale i mają lepsze parametry użytkowe. Ich zaletą jest też minimalna
grubość. O ile nakleimy ją w odpowiedni sposób, jest niemal nieodczuwalna na ekranie dotykowym naszego telefonu komórkowego. Nakładanie folii dla przeciętnego użytkownika jest kłopotliwe, dlatego lepiej jest skorzystać z pomocy serwisu naprawy telefonów. Natomiast szkło hartowane jest grubsze, trwalsze, solidniejsze, a jego montaż łatwiejszy. Minusem jest wyższa cena.

Dobrej jakości telefony komórkowe mogą mieć ekrany z odpornego na zarysowania i stłuczenie szkła np. Gorilla Glass i teoretycznie nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać, ale i tak pozostają liczne modele smartfonów, które będą wymagały zastosowania szkła lub folii. Szkło hartowane posłuży dłużej i realnie będzie chroniło ekran dotykowy przed wszelkimi uszkodzeniami
mechanicznymi.

Ciekawostka – szkło hybrydowe

Oprócz folii ochronnej na telefon i szkła hartowanego, jest też trzecia grupa produktów przystosowanych do tego, aby zabezpieczać ekran dotykowy telefonu. To szkła hybrydowe, które stanowią połączenie modeli szkła hartowanego z folią ochronną. Są cienkie, elastyczne i odporne na uszkodzenia. Nie rzucają się w oczy, jak szkło o dużej grubości, ale i wykazują wysoką odporność. Ich dostępność jest jeszcze niewielka, dlatego może okazać
się, że do posiadanego modelu telefonu komórkowego szkła hybrydowe nie są jeszcze dostępne.

Jak założyć szkło hartowane?

Poprawne nałożenie szkła hartowanego na ekran dotykowy smartfona w teorii jest proste, jednak wielu użytkowników może mieć z tym pewien problem. Mając wątpliwości dotyczące tego, jak umieścić prawidłowo szkło na swój telefon, lepiej zdać się na serwis naprawy telefonów. Tam szkło
zostanie założone profesjonalnie, po dokładnym wyczyszczeniu ekranu ze wszelkich pyłków i wypolerowaniu go. Po nałożeniu szkła trzeba uważać, żeby nie powstały żadne przesunięcia, a wycięcia na przyciski znalazły się we właściwym miejscu. Jeśli szkło leży dobrze na ekranie, pozostanie je tylko docisnąć.