studentki robiące notatki na wykładzie

Jak robić notatki?

Notowanie to nieodłączna część naszego życia. Towarzyszy nam na wczesnym etapie edukacji, na studiach, a także w pracy. Tworzenie notatek wymaga refleksu, skupienia oraz wypracowania bądź znalezienia skutecznej metody.

Jak robić notatki – skuteczne metody

Notowanie, aby było skuteczne, przynosiły w późniejszym czasie wymierne rezultaty, powinno być przede wszystkim robione w sposób jasny, czytelny i przejrzysty. Absolutną podstawę stanowią tutaj wysokiej klasy cienkopisy i długopisy, które pozwolą nam szybko i nieprzerwanie tworzyć notatki. Niezwykle pomocne okażą się też dobrej jakości zakreślacze. Przy ich pomocy wyróżnimy najistotniejsze informacje. Nasz wzrok skupi się na kolorach, dlatego istnieje duża szansa, że dane zostaną łatwo zapamiętane. Aby stworzyć dobre notatki warto stosować różnorodne skróty. Nie powinniśmy jednak wymyślać ich ad hoc, bowiem później może pojawić się kłopot z deszyfrowaniem ich, a nie o to przecież chodzi, by poświęcać dodatkowy czas na odczytywanie i zastanawianie się co autor, miał na myśli. Kolejnym elementem jest skupienie. Nieuwaga jest niestety absolutnym wrogiem notowania. Zagubienie wątku skutkuje bowiem niepełnymi notatkami, a to z kolei brakami w wiedzy.
Robienie notatek jest proste i może być całkiem przyjemne, jeśli zastosujemy się do wspomnianych wskazówek albo znajdziemy inną, efektywną dla nas metodę!