Minimalizm we wnętrzach, minimalistyczny styl, minimalizm w designie, minimalistyczne zasady i w końcu minimalistyczne życie, te hasła pojawiają się coraz częściej w kontekście harmonijnego, spokojnego i zdrowego stylu życia. I nie ma w tym nic dziwnego. Wszak przepych, konsumpcjonizm doprowadził wiele osób do tego, by odkryć, że tak naprawdę nie potrzebujemy zbyt wiele, aby być szczęśliwymi. Na czym w takim razie polega idea minimalizmu? Jak żyć zgodnie z zasadami minimalizmu?
Czym minimalizm nie jest?
Zanim zaczniemy wymieniać zasady minimalizmu, warto od razu podkreślić, z czym często mylony jest minimalizm. Po pierwsze, minimalizm to nie jednorazowe działanie, to styl życia, to wprowadzenie pewnych zasad w każdy aspekt swojego życia. To nie tylko porządkowanie mieszkania czy wyrzucenie zbędnych rzeczy z szafki w pracy. To szereg działań, które prowadzą do zmiany toku rozumowania, myślenia. Minimalizm mylony jest także z ascetyzmem. Ta idea nie wymaga zrezygnowania z wszelkich dóbr, z pięknych przedmiotów, wszak człowiek potrzebuje obcowania z tym, co wyborne, co dobre.
Zasady minimalizmu
Minimalizm stawia przede wszystkim na prostotę, ekonomiczność, rozsądek, wydajność. Minimalizm skupia się na rzeczach kluczowych, niezbędnych do prowadzenia szczęśliwego życia. Nadrzędną zasadą minimalizmu jest otaczanie się tym, co naprawdę potrzebujemy. To pozbycie się uczyć, przedmiotów, które wprowadzają w naszym życiu niepewność, chaos. To dążenie do harmonii, stoickiego spokoju. To posiadania ludzi i przedmiotów pięknych wokół siebie, którzy i które przynoszą nam radość, pozytywne emocje. Minimalizm do czerpanie przyjemności nawet z niewielkich, prostych rzeczy i czynności.