jakie farby do malowania ścian

Jakie farby do malowania ścian wybrać?

Wybór farby do malowania ścian wcale nie jest taki prosty jak mogłoby się to wydawać. Wszystko przez to, że oferta różnego rodzaju farb na rynku jest ogromna. Ważne jest zatem wiedzieć, jakie rodzaje farb do ścian są dostępne oraz jakie farby do malowania ścian warto wybrać!

Jakie farby do malowania ścian są dostępne?

W przypadku farb do malowania ścian wyróżnić można przede wszystkim dwa ich rodzaje. Mowa tu o farbach emulsyjnych oraz farbach mineralnych. W obu tych rodzajach wyróżnić można dodatkowo kilka typów farb. Jeśli chodzi o farby emulsyjne wymienić można tu farby winylowe, wodorozcieńczalne farby akrylowe, ceramiczne oraz lateksowe. W przypadku farb mineralnych wyróżnić można farby wapienne, cementowe, silikatowe oraz polikrzemiankowe. Dodatkowo na rynku dostępne są także farby specjalistyczne służące do malowania ścian wewnętrznych. Łączą one w sobie funkcje farby oraz chemii budowlanej. Wśród farb specjalistycznych wymienić można farby podkładowe, przeciwpleśniowe, farby na plamy i zacieki oraz farby higieniczne. Jakie farby do malowania ścian wybrać?

Jakie farby do malowania ścian – emulsyjne?

Spoiwem farb emulsyjnych, inaczej nazywanych dyspersyjnymi, jest żywica akrylowa lub winylowa a rozcieńczalnikiem woda. Farby emulsyjne nie zawierają w swoim składzie żadnych rozpuszczalników. Dzięki temu są łatwe w aplikowaniu, a dodatkowo charakteryzują się naturalnym zapachem. Dużą zaletą farb emulsyjnych jest ich szybkie schnięcie. Posiadają także bardzo dobre właściwości kryjące oraz bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Świetnie nadają się do malowania tynków cementowych i gipsowych, jak również płyt gipsowo – kartonowych, cegły oraz drewna.

Jakie farby do malowania ścian – mineralne?

W przypadku farb mineralnych spoiwem są surowce mineralne. Najczęściej stosowane w tym zakresie jest wapno gaszone lub krzemień potasowy. W związku z tym farby mineralne do dobre rozwiązanie dla tych osób, które stawiają na rozwiązania mineralne. To także dobre rozwiązanie dla alergików. Także pokoje dziecięce często malowane są właśnie farbami mineralnymi. Bardzo dużą zaletą farb mineralnych jest fakt, iż odporne są one na wilgoć.

Jakie farby do malowania ścian – specjalistyczne?

Wymieniając rodzaje farb wspomniano także o farbach specjalistycznych. Są to farby, które nie tylko kryją ściany tak jak typowe farby, ale posiadają one również dodatkowe właściwości. Dostępne są choćby farby specjalistyczne na pleśń i zacieki. To dobre rozwiązanie w przypadku malowania łazienki. Farby specjalistyczne stosowane są także w przypadku kiedy na ścianach widoczne są duże plany, których typowe farby nie są w stanie pokryć.