Nasłonecznione mieszkania, czyli kilka słów o układzie lokali

Podczas poszukiwań wymarzonego i idealnego lokum, spełniającego wszystkie wymagania, kupujący jasno określają kryteria które musi spełniać. Nie jest jednak tajemnicą, że jasne i słoneczne mieszkania sprzedają się na rynku najlepiej. To właśnie nasłonecznienie mieszkania, oprócz liczby pokoi czy lokalizacji, w szczególności trapi potencjalnych nabywców nieruchomości.

Wiele osób zupełnie zapomina o tym, że umiejscowienie okien względem stron świata ma olbrzymi wpływ nie tylko na samopoczucie domowników, ale również komfort mieszkania. Nasłonecznione mieszkania jednoznacznie wiążą się z dostarczaniem odpowiedniej ilości promieni słonecznych czy dużej ilości światła dziennego, ale również wysoką temperaturą w pomieszczeniach latem. W niektórych przypadkach wiatraki są niewystarczające, a jedynym wyjściem z tej sytuacji jest zamontowanie klimatyzacji. Przypomnijmy, że sytuacja ta dotyczy nie tylko mieszkań, ale również wielu gałęzi przemysłu, w ktorych zwykle oferowane są czynniki chłodnicze. Jednym z najpopularniejszych jest czynnik chłodniczy R134A, który wykorzystywany jest właśnie we wspomnianej wyżej klimatyzacji (głównie samochodowej).

Nasłonecznione mieszkanie, czyli jakie?

Przyjmuje się, że mieszkania nasłonecznione to te, które większość okien mają w następujących kierunkach:

  • południowy wschód,
  • południowy zachód.

Nie zapominajmy jednak o tym, że podczas zakupu mieszkania powinniśmy kierować się przede wszystkim osobistymi preferencjami. Część osób nie jest w stanie wyrazić sobie rytuału picia porannej kawy bez nieśmiało przedostających sie do pomieszczeń promieni słonecznych lub kolacji czy późnego obiadu bez widoku zachodzącego słońca.