Wyszkolony pies, reagujący natychmiast na komendy wydawane przez właściciela to na pewno marzenie każdego posiadacza czworonoga. Psy reagują nie tylko na komendy słowne, również odpowiednio wykonane gesty mogą być dla nich sygnałem do wykonania określonych czynności. W przypadku psów większych ras nauczenie psa komend zdaniem hodowców i psich behawiorystów powinno być niezbędną częścią dorastania zwierzęcia, gdyż pozwala o wiele lepiej zapanować nad nim w każdej sytuacji. Dobrze wytresowany pies reaguje na każdą komendę wydaną przez właściciela niemalże automatycznie, jest w stanie pozostać na miejscu jak również zatrzymać się po usłyszeniu właściwej komendy. W momencie kiedy pies poznaje i reaguje na podstawowe komendy, łatwiej go nauczyć wielu innych czynności, jak na przykład prawidłowego chodzenia na smyczy. na pewno także o wiele łatwiej jest zapanować nad zachowaniem psa. Chcesz nauczyć psa komendy siad? A może zastanawiasz się, jak nauczyć psa leżeć? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule! Zapraszamy.
Kiedy rozpocząć naukę?
Jak chodzi o naukę komend, to niewątpliwie najlepszym momentem jest wiek szczenięcy. Młody pies o wiele szybciej jest w stanie nauczyć się komend, szczególnie jeśli nauka przyjmuje formę zabawy wspomaganej odpowiednio dobranymi smakołykami. Należy pamiętać jednak o tym, aby te trzymać na wysokości nosa lub uszu psa. Gdy tylko uda się wykonać zadanie – nagradzamy psa. I tak np. kiedy pies usiądzie – nagradzamy go. Możesz do tego wykorzystać również jego ulubioną zabawkę.
Aby jednak nauka była skuteczna, ważne jest aby nie wymagać od psa jednoczesnego przyswojenia zbyt wielu komend, bowiem może mieć z tym pewne problemy. W treningu psa kluczowe jest dawkowanie wiedzy. Najlepiej rozpocząć od nauki tych, które uważane są za najłatwiejsze, a po ich opanowaniu wprowadzać kolejne, wciąż trenując nabyte do tej pory umiejętności. Jeśli chodzi o starsze psy, w ich przypadku również można je nauczyć wielu komend i odpowiedniego na nie reagowania, zazwyczaj jednak wymaga to nieco więcej czasu niż w przypadku szczeniąt. Co ciekawe, dobrym pomysłem może być skorzystanie z takich możliwości jak nauka w psim przedszkolu. Wiele psów bowiem w otoczeniu innych, prawidłowo reagujących na zadawane komendy o wiele szybciej jest w stanie przyswoić wiedzę i zacząć prawidłowo reagować.
Pamiętaj również o tym, aby wydawane komendy wydawane były z uśmiechem i brzmiały stosunkowo radośnie. Gdy nawet dorosły pies usłyszy poirytowanie lub nerwy może czuć się mocno zdezorientowany.
Jak nauczyć psa komendy siad i innych?
Treserzy i behawioryści zgodnie przyznają, że nauczenie psa podstawowych komend jest dobre zarówno dla psa jak i jego właściciela. Zalicza się do nich takie jak „siad”, „leżeć”, „zostań”, „noga” czy komendy pozwalające zatrzymać psa lub rozkazujące mu odpuścić, na przykład komenda „nie”. Treserzy zazwyczaj stosują nie tylko komendy słowne, ale również gesty, które w przypadku większości komend są zbliżone. Na przykład podniesiony palec wskazujący skierowany w kierunku psa oznacza komendę siad. Co więcej, wskazuje się iż jest to jedna z najłatwiejszych komend do nauki. Pies bardzo często siada, podbiegając do właściciela. Powtarzanie słownej komendy siad w takich sytuacjach sprawia, że szybko zaczyna łączyć wymówione słowa z wykonywaną czynnością. W momencie gdy zaczyna reagować na komendę słowną, można do niej dołączyć gest, który również będzie przez psa dość szybko zapamiętany. Z pozycji siad można psa uczyć kolejnych komend, jak na przykład leżeć czy zostań.
Jak skutecznie nauczyć psa komendy leżeć i wielu innych?
Na pewno warto podejść do nauki komend jak do zabawy, szczególnie jak chodzi o szczenięta. Stosowanie przysmaków do treningów jest bardzo korzystne, za każde dobrze wykonane polecenie pies powinien być nimi nagradzany. To jeden z najlepszych sposobów, aby nauczyć psa dawać łapę. Co ważne, najlepiej do treningów stosować określone rodzaje smakołyków, których pies nie dostaje w innych okolicznościach. Zaczyna on łączyć smakołyki z nauką i często znacznie lepiej się skupić na wykonywanych czynnościach. Nie można zapominać o tym, aby powtarzać komendy, które pies już opanował w celu ich lepszego utrwalenia. Aby jednak pies mógł się odpowiednio skupić, dobrze jest przygotować odpowiednie warunki. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby zbyt wiele zewnętrznych czynników nie rozpraszało psa. Trening powinna prowadzić jedna osoba, jeśli w tym samym czasie komendy będzie wydawało kilka osób, pies będzie zbyt zdezorientowany, aby je wykonać. Ponadto również krzyki czy inne hałasy w bliskiej okolicy mogą psa rozpraszać i uniemożliwiać prawidłową naukę. Tym sposobem w mgnieniu oka pojmiesz, jak nauczyć psa komendy leżeć, lub jak nauczyć psa przychodzenia i reagowania na konkretne słowa.
Nie zapominaj o nagradzaniu psa!
Z czasem pies będzie reagował na komendy bez względu na okoliczności, jednak początki treningu powinny być we właściwych okolicznościach. Istotne jest także nastawienie właściciela czy nawet ton głosu, jakim wydaje on komendy. Powinny być one wydawane zdecydowanym głosem, być krótkie i słyszalne dla psa. Jeśli właściciel chce nauczyć psa podstawowych komend gestami, powinien zadbać o to, aby zwierzę najpierw spojrzało się na niego. W tym celu wystarczy je zwołać, tak samo zdecydowanym tonem głosu. W przypadku komend gestami ważne jest także aby były one zawsze wydawane w ten sam sposób. Pies bowiem będzie reagował na takie same gesty, mowa tutaj również o tym, aby były wydawane tą samą ręką. Jeśli w domu jest więcej osób, bardzo ważne jest to, aby wszyscy domownicy starali się postępować tak, aby utrwalać nabyte przez psa do tej pory umiejętności. Wielu treserów wskazuje na fakt, iż pies najedzony nie skupia się na treningach w wystarczający sposób. Dobrze jest więc zabierając się za tresurę dać psu nieco mniej jedzenia. Wówczas smakołyki stosowane jako nagroda na treningu będą działać o wiele lepiej i skuteczniej.
Samodzielnie czy z pomocą?
Nauka podstawowych komend podstawowe posłuszeństwo szkolenie trening podstawowego posłuszeństwa dla niektórych właścicieli zwierząt mogą być sporym wyzwaniem. W takiej sytuacji na pewno dobrze jest korzystać z odpowiednich szkoleń, kierowanych do właścicieli psów. Szkoła superrdog.pl to miejsce, gdzie każdy może znaleźć interesujące propozycje szkoleń, w tym właśnie wiele z zakresu posłuszeństwa czy nauki podstawowych komend.