Pomysły na aranżację ogrodu

Ogród jest miejscem wypoczynku. Spędzanie w nim czasu powinno być przyjemnością. Dlatego jego układ musi odpowiadać gustom domowników i umożliwiać im oddawanie się pasjom. Nie ma zatem recepty na ogród idealny. W poniższym artykule podsuniemy jednak kilka prostych, acz interesujących pomysłów na aranżację przydomowego ogródka.

Uprawiaj owoce i warzywa

Osoby, które spędzały czas na wsi lub miały kiedyś ogródek działkowy, wiedzą, że nie ma nic lepszego niż sezonowe warzywa wyhodowane w naturalnych warunkach. Ogórki, pomidory, truskawki czy poziomki smakują zupełnie inaczej niż ich sklepowe odpowiedniki. Niektóre z owoców są zresztą bardzo drogie, nawet w lecie, np. borówka amerykańska czy poziomki. Dlatego warto założyć chociaż niewielką uprawę, która pozwoli nam cieszyć się ze świeżych warzyw i owoców przynajmniej przez kilka miesięcy w roku!

Szczególnie polecamy informacje o wykorzystaniu różnych gatunków roślin łąkowych.

Bezpieczne miejsce dla dziecięcych zabaw

Dzieci powinny jak najwięcej czasu bawić się na dworze. Zdarza się jednak, że w okolicy nie ma placu zabaw, gdzie młodzi ludzi mogliby wyszaleć się razem ze swoimi rówieśnikami. Dlatego – jeśli mamy taką możliwość – wygospodarujmy niewielką przestrzeń w ogrodzie, organizując tam kącik zabaw dla najmłodszych. Huśtawka, zjeżdżalnia, piaskownica i niewielki domek z pewnością będą dobrym miejscem do aktywnego spędzania czasu. Jeśli mamy duży trawnik, skośmy go i ustawmy na nim dwie bramki. Możemy także zamontować kosz nad wybetonowanym wjazdem do garażu. Takie atrakcje na pewno odciągną dzieciaki od ekranów komputerów, a ruch na świeżym powietrzu wyjdzie im na dobre!

Zobacz także najciekawsze projekty ogrodów w 2021 roku.

Przenieś się do odległych krain

Nie trzeba wielkiej przestrzeni, by zagospodarować ogród w kreatywny sposób. Dobrze wiedzą o tym Chińczycy i Japończycy, którzy są mistrzami w wykorzystywaniu nawet najmniejszego skrawka ziemi. Ogrody azjatyckie szczycą się bujną roślinnością, rozmaitością form, asymetrycznością i niepowtarzalnym urokiem. Może zatem warto spojrzeć na florystyczne osiągnięcia Azjatów i spróbować zaczerpnąć od nich inspiracji? Zapoznawanie się z rozwiązaniami z innych krajów potrafi być bardzo pouczającym doświadczeniem. Szczególnie, jeśli zależy nam na stworzeniu specjalnego zakątka, który nie będzie podobny do żadnego innego znanego nam miejsca.

Stwórz przestrzeń do wypoczynku

Wiele osób uwielbia leżeć w przydomowym ogrodzie na leżaku, z książką w ręku. Lubimy także grillować i jeść na świeżym powietrzu. Co jednak, jeśli np. nie chcemy non-stop deptać trawnika lub obawiamy się gorszej pogody? Wtedy warto pomyśleć o wygospodarowaniu specjalnej strefy odpoczynku, która będzie składała z przestronnego patio oraz altany lub pawilonu, chroniących nas przed deszczem bądź wiatrem. Dzięki temu, będziemy mogli wypoczywać w ogrodzie o wiele częściej, a nie tylko podczas letnich upałów!

Nie bój się eksperymentów!

Przedstawione przez nas propozycje aranżacji ogrodu są bardzo proste, jednak ich wykorzystanie wprowadzi życie do często zaniedbanych zielonych zakątków. Opisane pomysły można łączyć i wzbogacać o własne inspiracje. Zatem do dzieła!