jak zacząć grać w golfa

Golf – jak grać? Zasady gry w golfa dla początkujących.

Golf jest pięknym sportem, jednak w społeczeństwie utarło się, że jest to jedynie gra dla bogaczy. Nic bardziej mylnego – każdy może spróbować sił w tej dyscyplinie i sprawdzić, czy jest to dla niego odpowiednia rozrywka. Oto co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem gry w golfa.

Jak grać w golfa?

Na początek pole golfowe. Gra w golfa odbywa się z reguły na 9 bądź 18 dołkach. Dołkiem nazywana jest nie tylko dziura w ziemi do której zawodnicy wbijają piłki. Dołek to również teren pola, na którym rozgrywany jest dany etap gry. Rozpoczyna się on na obszarze startowym, czyli tee, a kończy na greenie, czyli w miejscu gdzie znajduje się dołek z chorągiewką, do którego trzeba wbić piłkę.

Zasady gry

Zawodnicy rozpoczynają grę uderzając piłkę z pola startowego, dążąc do doprowadzenia piłki do obszaru green i wbiciu jej do dołka. Każdy z dołków ma swoją normę, czyli par, w ilu uderzeniach piłka powinna znaleźć się w dołku. Jeśli dany dołek ma oznaczenie par 6, oznacza to, że gracz powinien w 6 uderzeniach pokonać dany dołek. Po każdym dołku gracze spisują swoje punkty na specjalnych kartach. Na koniec określany jest stosunek punktów do par pola. Jeśli dla danego pola par wynosi 72, a gracz ukończy grę po 82 uderzeniach, wtedy stosunek wyniku do par pola wynosi +10.

Rodzaje gier

W golfie możemy rozróżnić 2 podstawowe tryby rozgrywki:

  • Gra na uderzenia (tzw. stroke play) – W tym trybie wygrywa gracz, który rozegrał daną rundę uderzając jak najmniejszą ilość razy.
  • Gra na dołki (tzw. match play) – Tutaj wygrywa gracz, który umieścił piłkę w pojedynczym dołku mniejszą ilością uderzeń. W tej rozgrywce wynik rundy to suma wszystkich uderzeń na 9 bądź 18 dołkach.

Etykieta

Warto też zainteresować się zasadami panującymi na polach golfowych. Są to zasady które powinno się stosować, aby nie utrudniać i nie przeszkadzać w grze innym. Należy pamiętać również o odpowiednim ubiorze oraz dowiedzieć się o zachowaniach na jakie możemy sobie pozwolić na danym polu golfowym

Ile kosztuje gra w golfa?

Tak jak wspomniane jest na początku artykułu, gra w golfa nie jest przywilejem jedynie dla bogatych. Początkowym miejscem do nauki uderzania jest tzw. strzelnica, gdzie uderza się piłki na odległość 300-400 metrów. Do nauki przydatne również są chipping green gdzie można nauczyć się wybijania piłek z bunkrów piaskowych, oraz putting green, służące do nauki kończenia dołka. Szacowany koszt poszczególnych usług wygląda następująco:

  • Koszt godzinnej lekcji może kosztować od 50 do 200zł, zależnie od miejsca treningowego oraz trenera.
  • Wejście na tzw. strzelnice kosztuje od 20 do 50zł (kij oraz piłeczki wliczone są w cenę)
  • Wejście na chipping green bądź putting green może kosztować od 30 do 50zł
  • Wejście na 9-dołkowe pole może kosztować od 30 do 100zł, zależnie od klubu.

Żeby rozpocząć grę w golfa nie trzeba od razu kupować całego zestawu kijów, najpierw można spróbować sił używając sprzętu wypożyczonego w klubach. Własne kije golfowe mogą być jednak przydatne w późniejszym etapie. Niezbędne akcesoria do gry w golfa możesz znaleźć w golfowym sklepie internetowym. Cena za jaką można kupić używany zestaw kijów oscyluje w granicy 500-1000zł, natomiast nowy zestaw będzie kosztował już powyżej 1000zł.