ubranie golfowe

Dress code dla golfistów

Każdy gracz w golfa musi odnosić się z szacunkiem do klubu, jego mieszkańców i uczestników gry. Jest to jedna z podstawowych zasad obowiązujących od czasów starożytnych. Podczas zawodów ważne jest nie tylko przestrzeganie litery prawa, ale także ogólnie przyjętego dress code’u. Wiele klubów ma liberalne podejście do sposobu ubierania się graczy, ale w niektórych prywatnych klubach golfiści noszą ubrania szyte na miarę, które wyróżniają się charakterystycznym kolorem i niepowtarzalnym krojem. W tym artykule wymieniono podstawowe zasady, które pozwalają golfistom uniknąć dyskomfortu w wielu klubach na różnych kontynentach.

Co jest dozwolone dla golfistów?

Mężczyźni powinni grać w golfa w klasycznej koszulce polo i spodniach o dobrym dopasowaniu. Rękawy koszuli mogą być krótkie lub długie. Kobiety muszą nosić podobny strój, ale zgodnie z zasadami mogą wybrać koszulkę polo bez rękawów. Jeśli w czasie zawodów jest słonecznie i gorąco, mężczyzni mogą grać w klasycznych szortach, a kobiety w szortach lub elegancko skrojonej spódnicy do kolan.

Koszula musi być wciągnięta, a do szortów, spódnicy lub spodni musi być dołączony pasek. Na boisku nie wolno również nosić obuwia innego niż specjalne. Buty do golfa mogą mieć rowkowane podeszwy, a zgodnie z przepisami mogą być wyposażone w kolce, które nie uszkadzają nawierzchni trawiastej. Skarpety muszą być w tym samym kolorze co spodnie, ale jeśli zawodnik gra w spodenkach, preferowane są skarpety białe lub jasno brązowe.

Często gra toczy się przez kilka godzin. W czasie upałów należy zadbać o nakrycie głowy, aby uchronić ją przed udarem słonecznym. Można wybrać czapkę z daszkiem z długim daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem, aby osłonić oczy przed jasnym światłem słonecznym. Gra w golfa w okularach przeciwsłonecznych jest również o wiele wygodniejsza. Noszenie czapki z daszkiem tyłem do kierunku jazdy to zły obyczaj. Gra w golfa może odbywać się nie tylko w upalne dni, ale także wtedy, gdy na dworze jest wietrznie, chłodno, a nawet pada deszcz. W takim przypadku golfista musi mieć na sobie kamizelkę, sweter lub rękawiczki golfowe.

Zobacz także:

Czego nie wolno nosić golfistom?

Nie zawsze możliwe jest noszenie wygodnych ubrań podczas zajęć na świeżym powietrzu. Wiele klubów nie zezwala golfistom na występowanie na polu golfowym w dżinsach. Nie wolno im też nosić koszulek plażowych i szortów, spodni w kamuflażu ani dresów. Najlepiej jest wybierać koszule w jednolitych kolorach, aby aplikacje i wzory nie przyciągały uwagi. Kobietom nie wolno nosić koszulek z głębokim wycięciem, topów na ramiączkach, spódnic i sukienek tenisowych. W klubie golfowym nie należy nosić klapek plażowych, sandałów, butów na obcasie ani knag.