jak chronić się przed kleszczami

Jak chronić się przed kleszczami?

Wycieczka do lasu na grzyby, piknik na łące, spacer po leśnych ścieżkach, prace ogrodowe na własnej działce, wyprowadzenie psa, każda z tych czynności może skończyć się atakiem kleszczy. Co zrobić, by czuć się bezpieczniej? Czy można tak naprawdę uchronić się przed kleszczami?

Odpowiednia odzież

Wybierając się na wycieczkę tam, gdzie można spodziewać się kleszczy, tj. na łąkę, do lasu, na działkę, warto zakładać długie spodnie oraz bluzę z długim rękawem. Przyda się także czapka. Mimo, że nie jest to praktyczne rozwiązanie, to warto także zakładać ubrania w jasnych barwach, bowiem na ich powierzchni łatwiej dostrzec kleszcze.

Preparaty odstraszające kleszcze

Warto zainwestować w dobre, sprawdzone preparaty, których zadaniem jest odstraszanie kleszczy. Na rynku znajdziemy ogromny wybór tego typu produktów: w sprayu, płynie. Rozpyla się je na ciało oraz na ubranie, unikając okolicy twarzy, a w szczególności oczu.

Nie bagatelizuj ugryzienia

Jeżeli jednak zobaczymy, że kleszcz tkwi w naszym ciele, nie zwlekajmy. Jak najszybciej udajmy się do sprawdzonego miejsca, takiego jak Klinika Boreliozy po to, by uzyskać pewność, czy kleszcz nie jest nosicielem choroby. Być może konieczna będzie antybiotykoterapia, jednak im szybciej zadziałamy, tym mniejsze konsekwencje zdrowotne poniesiemy.