idealne meble ogrodowe

Jak wybrać idealne meble ogrodowe?

Zaglądająca coraz częściej do naszych ogrodów wiosna powoduje, że wielu z nas coraz częściej wyczekuje na możliwość spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, najlepiej na własnym balkonie, tarasie czy ogrodzie. Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak wybrać idealne meble ogrodowe.

Przestrzeń i mobilność

Zanim jednak udamy się na zakupy, bądź usiądziemy przed ekranem komputera w celu zamówienia mebli do naszego ogrodu, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest z pewnością metraż naszego przydomowego kawałka natury oraz to, co zamierzamy w nim umieścić. Jeżeli planujemy wiosenne wieczory przy grillu czy letnie kąpiele w basenie, musimy pamiętać o wygospodarowaniu odpowiedniej ilości miejsca niezbędnej do umieszczenia tych przedmiotów. Wielkość wybieranych mebli ogrodowych powinna być zatem dostosowana do dostępnej powierzchni. Do mniejszych ogródków czy balkonów świetnie nada się niewielki stolik na jednej nodze, w towarzystwie dwóch pasujących do niego krzeseł. Jeśli metraż naszego ogrodu bądź tarasu jest spory, możemy pomyśleć nad wygodnymi drewnianymi leżakami czy wieloosobową huśtawką, która z pewnością umili ciepłe, leniwe popołudnia. Kolejną istotną kwestią jest mobilność mebli. Jeżeli posiadamy pomieszczenie gospodarcze, garaż czy piwnicę na tyle dużą, aby po skończonym sezonie móc swobodnie je przechować tak, aby nie uległy zniszczeniu. Jeśli nie posiadamy tego typu schowków, wybierajmy spośród mebli które w razie potrzeby można w prosty sposób składać i transportować, aby na okres jesienno-zimowy ukryć je w domowych zakamarkach.

Dostępne materiały

Meble ogrodowe wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, począwszy od opcji najtańszych i najmniej trwałych takich jak plastik po nieco bardziej kosztowne, ale nieporównanie lepszej jakości, wykonane z metalu, rattanu czy drewna.

Tworzywa sztuczne

Chociaż meble wykonane z tworzyw sztucznych są łatwe do nabycia, tanie lekkie i całkowicie odporne na działanie wody, warto mieć na uwadze, że są to wyroby zwykle nietrwałe, podatne na blaknięcie i kruszenie przy częstym wystawianiu na działanie promieni słonecznych, a ponadto nie są zbyt przyjazne dla środowiska.

Metal

Bezdyskusyjnymi zaletami mebli wykonanych z metalu jest ich wytrzymałość i możliwość łatwej renowacji, chociażby poprzez pomalowanie ich farbą w dowolnym kolorze. Są bardzo stabilne i mogą służyć nam przez lata, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że mimo dostępności wielu wymyślnych wzorów, na tle niewielkiego ogrodu mogą wyglądać dość topornie, są także podatne na panującą temperaturę, przez co w chłodniejsze dni będą nieprzyjemnie zimne, a wystawione na pełnym słońcu mogą nas poparzyć.

Rattan

Rattan jest jednym z najmodniejszych materiałów wykorzystywanych do tworzenia mebli, nie tylko ogrodowych. Jest niezwykle wytrzymały i wygodny, stwarza także spore możliwości aranżacyjne – świetnie prezentuje się w towarzystwie koców oraz poduszek. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, jednak wilgoć może mieć niekorzystny wpływ na jego stan i jakość, nawet po odpowiednim zabezpieczeniu.

Drewno

Drewno to jeden z droższych materiałów, wymagających zabiegów zabezpieczających i renowacji. Posiada jednak szereg zalet takich jak elegancki wygląd, odporność na działanie słońca i wody (po zaimpregnowaniu), a ich powierzchnia jest ciepła i przyjemna w dotyku. Meble drewniane poleca się najczęściej do ogrodów całorocznych, ze względu na trudność w przemieszczaniu ich, spowodowaną dużą wagą.