Photo of woman training her dog with a stick

Jak zostać behawiorystą?

Behawiorysta zwierzęcy jest powiernikiem pomiędzy opiekunem a pupilem. Jeśli jest w zachowaniu naszego podopiecznego coś, co nas martwi, korzystamy z pomocy specjalisty. Zna on schematy zachowań oraz instynkt zwierząt. Można śmiało stwierdzić, że jest psycholog dla zwierząt. Osoby, które dobrze znają swoje zwierzaki i wiedzą czym się kierować w trosce o ich wychowanie, nierzadko decydują się na zawód behawiorysty. 

Co zrobić, aby zostać behawiorystą?

Aby zacząć pracować w zawodzie behawiorysty nie jest potrzebna specjalistyczna szkoła. Jednak aby zyskać zaufanie pacjentów i ich opiekunów lepiej mieć dowód na możliwość posługiwania się naszymi umiejętnościami. Dostępne są różne kursy behawiorysty zwierzęcego. Niektóre uczelnie również oferują możliwość nauki na takim kierunku. Plusem kursów jest to, że równie dobrze mogą odbywać się online. To od nas tak naprawdę zależy jaką formę edukacji wybierzemy. Behawioryści zwierzęcy po ukończonym kursie mogą podjąć się pracy w różnych miejscach. Między innymi są to lecznice weterynaryjne, przychodnie, schroniska czy parki zoologiczne. Mogą również podjąć własną działalności i zajmować się prywatnie pacjentami. Czas nauki jest uzależniony od miejsca, w którym się tego podejmujemy. Zależy też czy jest to nauczanie dzienne, czy też weekendowe. 

Zazwyczaj jest to około 10 miesięcy (tryb weekendowy). To, czego można nauczyć się na tego typu kursach to na pewno anatomia i biologia zwierząt. Jest to podstawa do pracy ze zwierzętami. Dodatkowo musimy poznać schematy pierwszej pomocy zwierząt. Kolejnymi przedmiotami będą te z zakresu psychologii zwierząt. Aby być dobrym behawiorystą, musimy dobrze poznać schematy zachowań zwierząt. Na kursach dla behawiorystów, nie może zabraknąć wiedzy z zakresu żywienia. To również ma ogromne znaczenie i wpływ na zdrowie i zachowanie zwierząt.  Oprócz wiedzy teoretycznej na kursach rozwiązywać będziemy studium przypadku. Na podstawie konkretnych sytuacji i konkretnych pacjentów, uczyć się możemy jak postępować w danej sytuacji. 

Dla kogo zawód behawiorysty?

Zastanawiać się możemy czy jest to zawód dla nas. Kochamy naszych pupili i chcemy dla nich jak najlepiej. Jednak powinniśmy zadać sobie pytanie, czy aby na pewno? Powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy chcemy poświęcić się zwierzętom i aby stało się to naszym zawodem. A może ma to być dodatkiem do już wykonywanej przez nas pracy? Ceny kursów wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Zależy to od czasu trwania oraz od kadry przygotowującej zajęcia. Na pewno jest to poważna decyzja i powinniśmy ją należycie przemyśleć aby rzetelnie realizować się w tym zawodzie.