Unrecognizable woman walking dogs on leashes in countryside

Pies ciągnie na smyczy

Spacery z psem są niewątpliwie miło spędzonym czasem, nie tylko dla samego zwierzaka, ale również dla jego właścicieli. Wiele osób jednoznacznie stwierdza, że to właśnie posiadanie psa ma ogromny wpływ na rozwój fizyczny domowników. Dzięki temu zarówno czworonogi, jak i właściciele zaczynają się regularnie ruszać. Jednak, aby spacery i piesze wędrówki faktycznie mogły być przyjemnością, zarówno właściciel, jak i zwierzak powinni być do nich odpowiednio przygotowani.

O czym powinien pamiętać właściciel podczas spaceru?

Właściciele psów powinni pamiętać o kilku istotnych kwestiach podczas spacerów. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie zabezpieczenie czworonoga. W niektórych miastach są wydzielone specjalne miejsca, w których właściciele psów mogą je spuścić ze smyczy. Oczywiście, aby było to możliwe, zwierzę musi być odpowiednio wyszkolone i zresocjalizowane, aby móc właściwie zachowywać się w obecności innych zwierząt. Jeśli jednak takowa przestrzeń nie jest wyznaczona, a pies nie jest pod kontrolą opiekuna, podczas spaceru powinien pozostawać na długiej smyczy lub lince. Dlatego też zaleca się, aby właściciele wybierali na spacery miejsca mniej uczęszczane – szczególnie, gdy chcą nauczyć psa chodzenia. Ważne, aby zwierzak w spokoju mógł odpocząć i zapoznać się z otoczeniem. Oczywiście nie można zapominać również o tym, że jeśli zwierzę w czasie spaceru załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, to właściciel jest zobowiązany posprzątać po swoim pupilu. Jest to niezwykle ważnym elementem!

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Smycz to jeden z podstawowych przedmiotów, który towarzyszy psom i właścicielom podczas spacerów. Odpowiednio wykorzystywana, staje się przyjacielem i nieodłącznym elementem każdej wyprawy. Jednak aby tak się stało, wymaga to od właściciela odpowiednich ćwiczeń i treningów, które często warto rozpoczynać we wczesnym wieku szczenięcym. Często bowiem psy mają problemy z akceptacją smyczy i odpowiednim zachowaniem się podczas spacerów. Jednym z warunków, aby smycz spełniła swoje zadanie, jest jej właściwe dobranie do wielu i wielkości zwierzęcia. Mowa tutaj nie tylko o jej grubości, ale również o długości. Niektórzy właściciele wskazują również na to, że ważne jest dobranie smyczy pod kątem materiału, z jakiego jest wykonana. Często jej dopasowanie zależne jest głównie od zastosowania. Jeśli chodzi o spacery codzienne, stosuje się różnorodne smycze, wykonane z mocnych materiałów jak, chociażby ze skóry. Z kolei, jeśli chodzi o dobieranie smyczy, która ma służyć przede wszystkim do treningów, wówczas o wiele lepszym rozwiązaniem jest wybranie takiej, która jest wykonana z mocnego materiału, a dodatkowo ma odpowiednią długość. To znacznie ułatwia prowadzenie wszystkich treningów.

Dlaczego pies ciągnie na smyczy? Poznaj sprawdzone sposoby, jak oduczyć psa ciągnięcia

Chcesz nauczyć psa poprawnego chodzenia na smyczy? A może priorytetem jest, aby poznać sprawdzone sposoby, jak oduczyć psa ciągnięcia smyczy? Powodów, dla których pies ciągnie na smyczy podczas spaceru, może być dużo. Wiele zależy również od wieku psa – niektóre nawyki bowiem są naturalne w okresie dojrzewania i z czasem przemijają. Jeśli chodzi o szczenięta, ciągnięcie na smyczy jest naturalne. Całe szczęście w przypadku młodych czworonogów oduczenie tego niekoniecznie przyjemnego nawyku jest zdecydowanie łatwiejsze niż starszych pupili. W rzeczywistości wystarczy stosować odpowiednie ćwiczenia i szkolenie.

Należy pamiętać o tym, że zarówno młodsze, jak i starsze psy ciągną na smyczy, bo chcą załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Po załatwieniu potrzeb pies jest zdecydowanie bardziej skłonny do tego, aby rozpocząć naukę chodzenia na smyczy. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie potrzeby załatwić jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń. Nauka chodzenia na smyczy to niezwykle przydatna umiejętność, którą warto szlifować od samego początku. Nawyki nabyte i pielęgnowane w okresie szczenięcym trudno jest w krótkim czasie wyplenić i nakierować zwierzaka na właściwe tory. Jednak trzeba pamiętać również o tym, że psy mają naturalną potrzebę poznawania terenu, co także jest często jedną z przyczyn tego, że pies napina smycz lub ciągnie. Jednakże bez względu na wiek psa można oduczyć go takiego zachowania, pod warunkiem stosowania odpowiednich ćwiczeń i kilku podstawowych zasad.

Twój pupil nawet podczas spacerów na smyczy agresywnie ciągnie w kierunku drugiego psa? W tym przypadku również doskonale byłoby skonsultować problem z psim specjalistą! Może to być oznaka tego, że stracił nad sobą panowanie lub odczuwa silne i trudne do zwalczenie napięcie. Tutaj często możemy mówić o problemie napiętej smyczy. Bardzo często zdarza się również, że pies uczy się, iż napięta smycz może oznaczać coś niedobrego. Ten temat zdecydowanie warto przedyskutować ze specjalistą. 

Co trzeba wiedzieć o luźnej smyczy?

Jedną z ważniejszych kwestii, jeśli chodzi o naukę odpowiedniego chodzenia na smyczy, jest zapewnienie psu odpowiednio długich spacerów. Jeśli pies po załatwieniu potrzeby fizjologicznej nie ma możliwości poznania terenu, wówczas po wyjściu z domu może przeciągać ten moment, właśnie po to, aby eksplorować okoliczny i nieznany dotąd teren. Dlatego należy zapewnić mu możliwość spaceru również po załatwieniu swoich potrzeb.

Jednak często krótka smycz uniemożliwia psu dogodny i komfortowy spacer. Warto więc zabierać czworonoga w miejsca, gdzie może się wybiegać na nieco większych dystansach i rozległych terenach. 

Dobrym pomysłem jest zakup odpowiedniej długości linki treningowej, która daje psu znacznie większe możliwości manewru i wybiegania. Istotną rzeczą jest także odpowiedni nastrój i podejście właściciela. Jeśli reaguje on zbyt agresywnie na nawyki i zachowania zwierzęcia, wówczas na pewno nie uda mu się nad nim zapanować. W przypadku szczeniąt dobrym pomysłem jest nagradzanie ich smakołykami, aby utrzymać je jak najbliżej nogi. Po pewnym czasie pies odruchowo spaceruje blisko właściciela. Ten zaś w czasie kolejnych spacerów może luzować smycz, doprowadzając do sytuacji, w której pies idzie przy nodze na tak zwanej luźnej smyczy. Przypomnijmy tylko, że luźna smycz ma kształt litery “U”, a karabińczyk zwisa swobodnie w dół. Zbyt gwałtowne ruchy i ciągniecie psa pomimo protestu, również wywołuje zwykle efekt odwrotny do zamierzonego.

Pozostając jeszcze na krótką chwilę w kwestii chodzenia przy nodze, to przypomnijmy tylko, że nauka takiej techniki wymaga wypracowania pewnych umiejętności i nieustannego treningu! To szczególnie istotne, gdy w pobliżu znajduje się drugi pies lub spacer odbywa się w pobliżu ruchliwej ulicy, lub wąskiego chodnika. Mimo że szkolenie psa wymaga czasu, to zdecydowanie zaowocuje w przyszłości!

Twój pies ciągnie na smyczy? Ze wszystkim Ci pomożemy!

Właściciele psów, którzy nie do końca wiedzą, od czego najlepiej jest rozpocząć naukę chodzenia swojego pupila na smyczy, powinni skorzystać z podpowiedzi profesjonalistów. Specjalistyczne i profesjonalne szkolenia, takie jak na przykład te oferowane przez naszą szkołę Superrdog bez wątpienia okażą się bardzo pomocne zarówno dla zwierząt, jak i ich właścicieli. Zastanawiasz się, dlaczego pies ciągnie na smyczy? Nie ma w tym nic dziwnego! To jedno z tych pytań, które właściciele czworonogów zadają sobie najczęściej! A może poszukujesz sprawdzonych sposobów na to, jak oduczyć pupila tego nawyku? To szczególnie trudne dla osób, które po raz pierwszy mają w domu psa i obawiają się, że samodzielnie nie uporają się ze zwalczaniem tego problemu. Bez względu na to, nad jakim problemem chcesz pracować z czworonogiem – ze wszystkim Ci pomożemy! Zapraszamy do kontaktu.