W dzisiejszych czasach dotykowe telefony są najczęściej wybierane przez użytkowników. Oprócz tego, że możemy dzięki nim pisać wiadomości tekstowe i dzwonić, tego typu urządzenia mają także szereg innych możliwości. Smartfon z dobrą baterią jest obowiązkowy, jeśli będziemy z niego korzystać także w celach rozrywkowych. Czy stosowanie zamiennych baterii jest bezpieczne? Na co dokładnie powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy decydujemy się na wymianę baterii? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania zapraszamy zainteresowanych czytelników.
Czy można stosować zamienniki?
Z pewnością nie raz słyszeliśmy o nieprawdopodobnych sytuacjach na świecie, w których smartfony wybuchały i dość mocno raniły właścicieli. Okazywało się, że w większości przypadków była to wina baterii. Jednakże czy rzeczywiście kupując zamiennik może dojść do takiej sytuacji? Jeśli zakupimy akumulatorek za 10 zł możliwe, że egzemplarz nie jest najwyższej jakości i z pewnością tego typu okazje są dość ryzykowne. W praktyce jednak kupując standardowy zamiennik, prawdopodobieństwo tego, że bateria wybuchnie jest właściwie takie samo, jak w przypadku nowego, oryginalnego egzemplarza. Dlatego należy kierować się zdrowym rozsądkiem i zastanowić się czy najniższa cena jest warta podejmowania ryzyka naszego zdrowia.
Na co zwrócić uwagę wybierając baterię?
Nawet najlepszy smartfon z dobrą baterią po kilku latach będzie działał bez ładowania znacznie krócej. W takich przypadkach konieczne okaże się wybranie nowego egzemplarza. Przede wszystkim musimy znaleźć model, który będzie pasował do naszego telefonu. Jednak w praktyce mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jaka powinna być optymalna pojemność, a także jaki typ akumulatora najlepiej wybrać. Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem powinna być pojemność, która to mierzona i wyrażona jest a mAh (miliamperogodzinach). Teoretycznie, im większa jest ta liczba, tym dłużej powinna wytrzymywać bateria, jednakże w praktyce w przypadku tańszych modeli regularnie dochodzi do sytuacji, w których deklarowana pojemność jest znacznie większa od rzeczywistej. W konsekwencji zdarzają się sytuacje, w której bateria ma dwa razy większą pojemność, jednakże tak naprawdę działa krócej. Co ciekawe, największe pojemności mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy miliamerogodzin. Istotna jest jeszcze kwestia typu akumulatora. Na dzień dzisiejszy najbardziej zalecane są te typu Li-Ion, ewentualnie Li-polimer.