kredyt hipoteczny

Czy ranking kredytów hipotecznych powie nam wszystko o warunkach oferty?

Wybór odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego nie należy do łatwych zadań. Pod uwagę należy bowiem znacznie więcej czynników, niż skłonni jesteśmy przypuszczać. Kwestia może zostać znacząco ułatwiona przez rzetelny ranking kredytów hipotecznych, jednak w żaden sposób nie zwolni to konsumenta od konieczności rozważenia kilku dodatkowych aspektów. Jakie to aspekty i co koniecznie wziąć pod uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Czym kierować się wybierając kredyt hipoteczny?

Warto zacząć od tego, że w obecnych czasach niezwykle wręcz pożytecznym narzędziem są strony rankingujące oferty kredytów na zakup domu lub mieszkania. Dzięki tego rodzaju instrumentom możemy już na wstępie uzyskać wgląd w podstawowe warunki dostępnych na rynku ofert, co znacząco skraca oraz upraszcza cały proces selekcji.

Dobry ranking kredytów hipotecznych powinien pokazywać nam między innymi takie parametry danej oferty, jak:

  1. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania
  2. Całkowity koszt kredytu podawany w złotych
  3. Wysokość raty miesięcznej
  4. Wysokość wkładu własnego

Czy jednak oznacza to, że zainteresowanie na dobrą sprawę powinno ograniczyć się do tej oferty, którą ranking kredytów hipotecznych pokazuje jako najbardziej korzystną? Niekoniecznie. Musimy pamiętać o tym, że kredyty hipoteczne to dosyć skomplikowane rozwiązania. Chociaż ranking pożyczek hipotecznych niewątpliwie stanowi pożyteczną opcję, to jednak żadna tego rodzaju strona nie będzie w stanie ujawnić nam wszystkich istotnych atrybutów konkretnej oferty.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę przy wybieraniu kredytu hipotecznego?

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić wszelkiego rodzaju dodatkowe zapisy, które znajdują się w oferowanej nam umowie. Dlaczego jest to tak ważne? Warunki proponowanego nam kredytu najpewniej będą w sporej mierze uzależnione od naszej aktualnej sytuacji finansowej. Ta ostatnia zaś może ulec znacznej zmianie w przeciągu 3 czy 5 lat. Może się wówczas okazać, że np. najkorzystniejszą opcję stanowi przeniesienie kredytu do innego. Właśnie z tego powodu wybierając kredyt hipoteczny należy sprawdzić również przykładowo ewentualną prowizję za całkowitą wcześniejszą spłatę kredytu oraz wszelkie inne koszty, które mogą utrudniać przeniesienie zobowiązania do innego banku.

Musimy również nastawić się na to, że dzisiejsze banki często stosują praktyki określane mianem cross-selingu. Mówiąc inaczej, bank razem z kredytem może zaoferować nam szereg innych produktów, np. różnego rodzaju ubezpieczeń. W tym wypadku zawsze należy sprawdzić po pierwsze warunki każdego z dodatkowych rozwiązań, a po drugie oczywiście związane z nim koszty. Jeżeli bank stara się uwarunkować decyzję o przyznaniu nam kredytu wykupieniem ubezpieczenia, najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie oferty innego podmiotu.